Instalacija sistema obično se radi na novim računarima ili ako stari sistem ne radi kako treba. Na Windows 10 računarima jako često pada sistem usled problema sa Update ili neispravnim hard diskom. Trenutno su najviše zastupljeni Windows 10, zatim Windows 7, a retko viđamo Windows XP, Vista ili Windows 8. Zadnjih nekoliko godina značajno je povećan udeo Linux-a koji rade isto što i Windows, samo besplatno.

Windows 11, Windows 10, Windows 7, Windows XP

Instalacija Windows 11, Windows 10 ili Windows 7?

Ako se pitate koji sistem da instalirate, skoro svaki serviser će vam reći iz iskustva Windows 7 pro 64 bita. Na ovom sistemu sve radi savršeno i najmanje duplo brže nego sa Windows 10. Takođe, rade i stariji programi, štampači i ostali uređaji. Sve je pristupačno i korisnik ima potpunu kontrolu nad svim opcijama. Stabilan je i skoro nikad ne pada sam od sebe kao Windows 10, a lako može i da se popravi u slučaju problema. Radi sa mnogo manje memorije i slabijim procesorom, pa ako imate stariji računar, zaista nema svrhe ići na noviji sistem čisto da biste imali najnoviji sistem. Mi u firmi nikada nećemo instalirati Windows 10 ili 11. Nažalost, novi računari iz 2023. godine prihvataju samo Windows 11 i tu nema izbora.

Optimalni hardverski zahtevi za brz rad Windows 7 su: 4 GB memorije, dvojezgarni procesor Pentium / Athlon 2+ GHz i hard disk 500 GB 64MB cache ili bilo koji SSD.

Ako imate jako stari i sporiji računar, zadržite Windows XP ili kupite memoriju, brži procesor ili SSD disk.

Windows 8 je davno prevaziđen sistem, koji se pojavio na kratko, zgrozio svet i brzo je zamenjen novim. Ako imate Windows 8 koji ne radi baš sjajno, toplo preporučujemo nadogradnju.

Windows 10 se mnogo razlikuje od prethodnih verzija. Potrebno je mnogo živaca da ga koristite, ako ste se navikli na prethodne verzije. Sve je sakriveno i nepristupačno. Treba puno koraka da se dođe do mnogih opcija koje su ranije bile na dohvat ruke. Mnogi stariji uređaji i programi neće raditi. Pored toga, Windows 10 ima takva podešavanja da vas špijunira na svakom koraku i šalje privatne podatke u Microsoft, NSA itd.. Srećom, postoje zakrpe koje to rešavaju, ali masa korisnika ni ne zna koliko je transparentno njihovo korišćenje računara u Windows-u 10. Ukoliko brinete o svojoj privatnosti, donesite računar da ga zaštitimo. Windows 10 skoro svakodnevno radi neke nadogradnje i ometa korisnike u radu. Često pada sam od sebe, a najgore od svega je što može napraviti štetu u vidu neispravne matične ploče ako slučajno ne uspe nadogradnja firmvera (BIOS).

Minimalni hardverski zahtevi za Windows 10 su: 8 GB memorije, Pentium Quad ili i3 ili Ryzen procesor, SSD 240 GB.

Windows 11 je trenutno najnoviji sistem kompanije Microsoft sa kojim su otišli najdalje u špijuniranju korisnika. Windows 11 traži da se prijavite sa Microsoft nalogom, odnosno znaju tačno ko je vlasnik računara, odakle se registrovao i sa kog telefona ili računara. Osim toga, sve je još gore nego na prethodnom sistemu, jedino što je vizuelno lepši. Ima puno problema sa mrežom, štampačima, drajverima itd., pa ukoliko ne morate, nemojte instalirati ovaj sistem.

Instalacija Windows-a

Instalacija sistema obuhvata testiranje računara, čuvanje podataka, reinstalaciju sistema, drajvera i osnovnog paketa besplatnih programa.

Prilikom instalacije, sistem se podešava tako da nema bespotrebnih pitanja, update-ova, toolbar-ova i slično. Na kraju podešavamo sistem tako da imate radno okruženje najsličnije onom kakvo je bilo pre instalacije, povezan na Internet i spreman za rad.

Da rezimiramo, instalacija Windows-a obuhvata:

  • testiranje hard diska
  • prebacivanje podataka na drugu particiju ili disk
  • instalaciju sistema
  • instalaciju drajvera za ugrađene uređaje
  • podešavanje sistema za maksimalne performanse
  • instalaciju antivirus programa
  • instalaciju osnovnih programa za obradu teksta, tabele, poštu, muziku, filmove, internet, pdf printer itd..

Besplatni programi koje instaliramo uz Windows:

  • Avast free (najbolji besplatan antivirus)
  • BS Player ili Media Player Classic (video i audio reprodukcija)
  • K-Lite codec pack (podrška za sve audio-video formate)
  • Open Office (tekst, tabele, prezentacije)
  • Ashampoo Burning Studio (snimanje CD-DVD diskova)
  • Firefox, Chrome ili Opera (internet pretraživači)
  • Foxit reader (PDF dokumenti, PDF štampač)
  • 7zip (besplatan program za ZIP, RAR, 7zip i ostale arhive)
  • Skype (internet komunikacija i telefoniranje).

Posle instalacije sistema, računar je spreman za svaku standardnu kućnu ili poslovnu upotrebu. Posebne programe instaliramo na zahtev klijenata.

Instalacija Linux Ubuntu, Fedora ili Mint

Linux je sistem koji je pandan Windows-u 10, lep je i jednostavan za upotrebu. Linux je veoma bezbedan i pouzdan sistem. Na Linux sistemu praktično nema virusa, usporavanja, ni padova sistema. Linux je besplatan, tako da ga bez problema možete instalirati u firmi, uz kompletan paket kancelarijskih programa koji rade sa fajlovima tipa Word, Excel, Powerpoint, itd..

Linux

Postoji mala razlika u načinu rada u Linux-u, ali se veoma brzo možete navići, posebno ako ste nov korisnik računara koji nije stigao da stekne naviku na Windows. Svi internet provajderi koriste Linux, što potvrđuje superiornost ovog tipa sistema.

Danas su među najboljim verzijama za kućnu upotrebu Linux Ubuntu, Fedora, Mint. Ako niste sigurni koji Linux bi instalirali, preporučujemo Ubuntu kao jednostavan, lep i pouzdan sistem, koji postoji i u verziji na srpskom jeziku. Možete birati neki od podržanih izgleda (tema, desktopa), od kojih su najpopularniji Gnome i KDE. Za Ubuntu je potreban najmanje dual core procesor sa 4 GB memorije.